Deco Poli – Polimer Duvar Panelleri & Dekorasyon Hizmetleri

Kusursuz Dekorasyon İçin Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Kusursuz Dekorasyon İçin Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir

Evinizdeki dekorasyon fotoğraflarını merakla inceleyenler arasında mısınız? Kabul edelim, bu konuda yalnız değilsiniz. Evimizin soluk alanlarını sosyal medya için harika bir fotoğrafa dönüştürmek gerçekten etkileyici bir dönüşüm sağlar. Ancak bu etkileyici değişimi gerçekleştirmek için büyük bir tadilata ihtiyaç duyduğunuzu mu düşünüyorsunuz? İşte size bir yanıt: Sadece en belirgin yere sahip duvarları yenilemek yeterli olabilir.

Evet, iç cephe boyasını değiştirmek evinize o şık görünümü kazandırmayabilir. Bu nedenle size bir önerimiz var: Duvar kağıdı değişimi. Renk ve dokusuyla öne çıkan son trend duvar kağıdı modelleri sayesinde odalarınızı birer sanat galerisine dönüştürebilirsiniz. Peki, eviniz için en uygun duvar kağıdını nasıl seçersiniz? Bu kararı verebilmek için duvar kağıdı seçiminin püf noktalarını öğrenmek iyi bir başlangıç olabilir. Hazırsanız, tüm detaylara bir göz atalım.

Duvar Kağıdı Rengine Karar Verin

Dekorasyon fotoğraflarında elde etmek istediğiniz etkiyi göz önünde bulundurarak duvar kağıdı rengini seçmelisiniz. Örneğin, sonraki fotoğrafta “Oda ne kadar genişlemiş!” ya da “Nasıl da canlı bir atmosfer oluşmuş!” gibi bir his uyandırmak istediğinizi hayal edin. Odanın daha geniş görünmesini istiyorsanız, mavi veya mor gibi soğuk tonlara sahip bir duvar kağıdı seçebilirsiniz. Canlı bir görünüm sağlamak istiyorsanız, portakal, kırmızı veya sarı gibi enerjik renkler kullanabilirsiniz.

Tabii ki, renk seçimini yaparken oda dekorasyonunuzdaki diğer renkleri göz ardı etmemelisiniz. Etkileyici bir değişim için, dekorasyonunuzdaki baskın rengi yansıtan bir duvar kağıdı seçebilir veya aksesuarlarla aynı renkte bir seçim yapabilirsiniz. Yumuşak bir geçiş istiyorsanız, büyük eşyalardaki ara tonları kullanabilirsiniz. Renklerin insanlar üzerindeki psikolojik etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Ancak, geniş bir duvar kağıdı renk paletiyle karşılaştığınızda, seçim yapmakta zorlanabileceğinizi biliyoruz. Dekorasyonunuzu tamamlayacak bir tonu seçmek için aşağıdaki önerilere de göz atabilirsiniz:

  1. Aydınlık bir oda için pembe, bebek mavisi, lavanta ve yeşil tonları.
  2. Enerjik bir görünüm için safran, bej, turuncu, kırmızı ve mor renkleri.
  3. Huzurlu bir atmosfer için yeşil, gri, mor ve mavi tonları.
  4. Klasik bir dekorasyon ve şık bir görünüm için zümrüt yeşili, bronz ve dore tonları.

Ancak, unutmayın ki, odanıza uygun bir seçim yapmadığınızda istediğiniz farkı tam olarak elde edemeyebilirsiniz.

Odaya Uygun Duvar Kağıdı Tercih Edin

Her odanın kendine özgü bir etkisi olduğunu biliyoruz. Mutfak, sosyalleştiğimiz, iştah açıcı ve dinamik bir ortam yaratmalı. Yatak odası ise günün yorgunluğunu geride bırakabileceğimiz sakin bir alan olmalı. Koridor ise eve ilk adım attığımızda dekorasyon zevkimiz hakkında ipuçları veren bir bölüm. Peki, tüm odalar için uygun duvar kağıdı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Mutfak Duvar Kağıdı Nasıl Olmalı?

Her odanın kendine özgü bir etkisi olduğunu biliyoruz. Mutfak, diğer odalara göre daha cesur seçimler yapabileceğiniz bir alandır. Düz veya geometrik desenler yerine çiçekli veya manzara resimli duvar kağıtları tercih edebilirsiniz. Ayrıca, mutfak için duvar kağıdı kullanırken tüm duvarları kaplamak zorunda değilsiniz. Bunun yerine lavabo üstü, masa arkası, pencere çevresi gibi belirli bir alanda duvar kağıdı kullanmayı deneyebilirsiniz.

Retro bir mutfak için limon rengi ve yeşilin birleşimi olan bir duvar kağıdı seçebilirsiniz, country tarzı bir mutfak için ise uçuk pembe veya bej tonlarına sahip bir duvar kağıdı tercih edebilirsiniz. Lavabo arkasında seramik görünümünü seviyorsanız, ancak seramik gibi maliyetli bir değişim istemiyorsanız, çözüm basittir: Seramik desenli sade bir duvar kağıdı seçebilirsiniz. Ayrıca, her yaş grubuna hitap etmesi için iştah açıcı bir görünüm sunan meyve desenli duvar kağıtlarını da tercih edebilirsiniz.

Salon İçin Duvar Kağıdı Nasıl Olmalı?

Salon genellikle en yoğun insan trafiğine sahip olan alandır. Bu nedenle, dekorasyonla uyumlu olmasının yanı sıra dayanıklı ve leke tutmayan bir duvar kağıdı tercih etmek önemlidir. Özellikle dokulu duvar kağıtları, kullanım kolaylığı sağlayabilir. Taş veya tuğla görünümlü dokulu duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz.

TV ünitesinin arkasındaki duvar için desensiz ve göz yormayan bir duvar kağıdı seçmelisiniz. Tüm odayı değil, sadece TV ünitesinin kapladığı bölgeyi duvar kağıdıyla kaplayarak özel bir alan oluşturabilirsiniz.

Yatak Odası İçin Duvar Kağıdı Nasıl Olmalı?

Yatak odası, dinlenme ve rahatlamanın odaklandığı bir mekandır. Bu nedenle, yatak odasında canlı renklere sahip sarı, kahverengi, kırmızı gibi duvar kağıtlarından kaçının. Bunun yerine, sakinleştirici tonlar olan gri, uçuk pembe gibi renkleri tercih edin. Ayrıca yatak odasını biraz hayal gücüyle süsleyin. Favori şehriniz veya manzara fotoğrafını kullanarak yatak başındaki duvarı büyük bir tabloya dönüştürebilirsiniz. Bu seçenek, genç odaları için de düşünülebilir bir duvar kağıdı seçeneğidir.

Bebek Odası Duvar Kağıdı Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin odasında huzur verici ve dikkat dağıtmayan açık renkler tercih edin. Açık yeşil, bebek pembesi, uçuk sarı ya da gök mavisi tatlı seçeneklerden birkaçı. Bebeğinizin yaşına göre çizgi film karakterleri desenine sahip üç boyutlu duvar kağıdı döşemek de güzel fikir. Ayrıca çocuk odası duvar kağıdı modelleri arasında antibakteriyel özelliğe sahip olanlar önceliğiniz olabilir.

Odanın Özelliklerini Hesaba Katın

Duvarlar, bir odanın görünümünü en çok etkileyen dekorasyon unsurlarıdır. Bu nedenle, odanın ışık alması ve boyutları göz önünde bulundurulduktan sonra bir seçim yapmanız önemlidir. Örneğin, karanlık odalarda ışığı yansıtabilen metalik renkler ve açık renkli desenler tercih edebilirsiniz.

Aydınlık odalara stil katmak için büyük desenler veya mat dokuları tercih edebilirsiniz. Büyük desenlerin odanın havasını boğmaması için duvar kağıdını tek bir duvarda kullanmanız önerilir. Ayrıca genel bir kural olarak, ışık almayan odalarda açık renkleri, bol güneş alan odalarda ise koyu renkleri tercih etmek faydalı olacaktır. Siyah beyaz veya kırmızı duvar kağıtları da bu odalarda kullanılabilir.

Giysi seçiminde olduğu gibi, küçük odalarda minimal desenler kullanarak daha geniş bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca, alanın daha yüksek görünmesini istediğiniz odalarda dikey desenli duvar kağıtlarını tercih edebilirsiniz.

Kaç Rulo Duvar Kağıdı Almalıyım?

Duvar kağıdı seçimini yapmanın ardından, ihtiyacınız olan duvar kağıdı miktarını belirlemek için küçük bir hesaplama yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek doğru miktarı bulabilirsiniz:

  1. Tüm duvarlarınızı sağdan sola doğru ölçün ve her duvarın kenarlarını toplayın.
  2. Duvarınızın yüksekliğini göz önünde bulundurarak uygun duvar kağıdı ölçüsünü seçin.
  3. Toplam duvar ölçüsünü, satın alacağınız duvar kağıdı rulosunun ölçüsüne bölün.

Desenli duvar kağıtları için ise genellikle bir veya iki rulo fazla almanız önerilir. Bu şekilde, kurulum sırasında kesme ve uyum sağlama konusunda daha fazla esneklik elde edebilirsiniz.

Duvar kağıdınızı satın aldıktan sonra duvar kağıdı döşeme ve duvar kağıdı sökme gibi detaylarla ilgili bilgilere ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca, kendinden yapışkanlı duvar kağıdı, tuğla desenli duvar kağıdı gibi farklı modelleri Deco Poli’de bulabilirsiniz.

Alışveriş Sepeti0

Sepet

Alışveriş Sepeti0

Sepet